Ahmet Çadırcı

Ahmet Çadırcı

Web Geliştirici


Ahmet Çadırcı... Kişisel web sitemde yer alan blog, video, podcast, iletişim ve sosyal medya hesaplarımın linkleri yer almaktadır. Ahmet Çadırcı olarak yeni yayına başladığım sitemde yazı, fotoğraf ve eğlenceli içerikler üretmeyi hedefliyorum. İçeriklere hızlı ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantılara tıklayarak abone olabilir ve takip edebilirsiniz.


Google Chrome Şifreleri Dışa ve İçe Aktarma

Google’ın Chrome tarayıcısını kullananlar, tarayıcının Otomatik Doldurma özelliği için kullanılabilecek şifre koruma özelliğinin farkında olacaktır. Bununla birlikte, şifrelerini tarayıcının kendisinden içe aktarabileceğinizi veya hatta dışa aktarabileceğinizi biliyor muydunuz?

Google Chrome Şifreleri Dışa ve İçe Aktarma

Nasıl Yapılır?

  1. Chrome tarayıcısını açın ve adres çubuğuna chrome://flags/#password-import-export yazın. “Enter” tuşuna bastığınızda, Chrome bayrakları sayfasına getirileceksiniz.
  2. Açılan menüden “Etkinleştir” seçeneğini seçin. Bunu yaptıktan sonra, Chrome tarayıcıyı yeniden başlatmanızı ister. Tarayıcıyı yeniden başlatmak için “Şimdi Yeniden Başlat” ı tıklayın.

Google Chrome Şifre İçe ve Dışa Aktarma

  1. Chrome’un şifre yöneticisini, chrome://settings/passwords girerek açın veya “Ayarlar” menüsüne gidin ve Gelişmiş Ayarlar’da bulunan “Şifreleri Yönet” seçeneğini tıklayın.

Chrome Şifreleri Yönet

  1. Parola listenizi dışa aktarmak için “Dışa Aktar” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Kullanıcı hesabı şifrenizi girmenizi isteyecek bir pencere açılır. Parolanızı girdikten sonra, bir “Kaydet” penceresi açılır.
  2. Tarayıcı otomatik olarak şifrelerinizi düz bir “Metin CSV” dosyası olarak kaydeder. Oradan tüm şifreleri “CSV” ithalatını destekleyen bir şifre yöneticisine alabilirsiniz.
  3. Parolaları içe aktarmak isteyenler için “İçe Aktar” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Dışa aktarma şifrelerinden farklı olarak, Chrome kullanıcı hesabı şifrenizi istemez. Şifrenizi içeren “CSV” dosyasını açmanız yeterlidir, geri kalanı ise Chrome yapacaktır.

Bu yöntemi kullanarak şifreleri dışarı aktarmayla ilgili önemli bir nokta, Chrome’un düz metin olarak bir şifre listesi oluşturmasıdır. Parolaları bir parola yöneticisine aktarmaya başladıktan sonra, herhangi birinin yanlışlıkla üzerine gelmesini önlemek için dosyayı hemen silmek isteyebilirsiniz.

Chrome’da Kayıtlı Olan Şifreleri Opera’da İçe Aktarma

Yukarıdaki tüm işlemleri aynı şekilde Opera tarayısında yaptıktan sonra opera://settings/passwords kısmından “Al” diyerek tüm kayıtlı şifreleri içeri aktarmış olursunuz.

Opera Şifreleri Yönet


Email adresinizi giriniz:

FeedBurner tarafından sağlanmaktadır.


YORUMLAR

comments powered by Disqus